Zakupy VIP
PRIVATE SHOPPING

Dla Klientów, którzy cenią sobie prywatność lub nie mają czasu na przyjście do sklepu w godzinach pracy, proponujemy usługę private shopping. Prywatne zakupy odbywają się po zamknięciu sklepu. Klient ma do swojej dyspozycji cały sklep oraz dwóch specjalistów z wybranych działów. Jeżeli są Państwo zainteresowani, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem:

+48 500 193 552

[email protected]

Zapraszamy!
Opinie o nas
Sprawdź nas na Allegro.pl


Sprawdź nas na Ceneo.pl

Kategorie

Producenci

JOOLZ Mutsy maclaren AVIONAUT AVIONAUT AVIONAUT


Testy ADAC - Foteliki dla dzieci - od 2019

Zestawienie testów ośrodka ADAC dotyczące fotelików samochodowych


ADAC-2020-testy-foteliko

Każdy rodzic staje prędzej, czy później przed koniecznością zakupu pierwszego, a w następstwie czasu, kolejnego fotelika samochodowego dla swojego dziecka. Szeroka oferta producentów oraz mnogość rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa, montażu oraz aspektów użytkowych nie ułatwia podjęcia decyzji.

Który fotelik wybrać? Najlepiej ten najbardziej dopasowany do samochodu oraz dziecka oraz taki, który spełni swoją funkcję podczas wypadku i zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Proste, prawda? Skąd pewność, że jeden model jest lepszy od drugiego? Przecież każdy z nich przechodził testy zderzeniowe, więc potencjalnie są one równie dobre. Nieprawda. By mieć pewność, że kupiliśmy dobry fotelik, przed zakupem warto zaznajomić się z obecnie obowiązującymi normami oraz dodatkowymi testami fotelików.

homologacja-ece-r-44-04 Homologacja ECE R-44/04

Zacznę od tego, że obecnie każdy fotelik, który można kupić w Polsce musi posiadać normę homologacyjną, której spełnienie dopuszcza go do sprzedaży. Na ten moment posiadamy dwie, równolegle obowiązujące normy: ECE R-44/04 oraz UN R-129, która potocznie jest zwana normą "i-Size".
Pierwsza regulacja powstała jeszcze w latach '90-tych XX wieku pomimo różnych suplementów i aktualizacji jest mało wymagająca.

 • Grupa "0" - foteliki dla dzieci z przedziału wagowego 0-10kg;
 • Grupa "0+" - foteliki dla dzieci o wadze od 0 do 13kg;
 • Grupa "1" - odpowiadająca przedziałowi z zakresu 9-18kg
 • Grupa "2" - waga dziecka z zakresu 15-25kg
 • Grupa "3" - przedział wagowy 22-36kg

Foteliki spełniające tą normę mogą spełniać założenia tylko jednej grupy wagowej, jak na przykład modele dla niemowlaków 0-13kg (grupa 0+), lub kilka grup - chociażby foteliki 0-18kg (grupa 0+/1) lub modele 15-36kg (grupa 2/3). Sam pomysł dobierania fotelika względem wagi dziecka niesie za sobą ryzyko gorszego dopasowania względem fizjologii i rozwoju dziecka. Dajmy na to taki przykład. Nasz niemowlak ma skończone 6 miesięcy, nie siedzi i waży trochę ponad 9kg. Według zawartych w tej regulacji norm, możemy teoretycznie kupić kolejny fotelik od 9kg, który jest przodem do kierunku jazdy. Taki wybór diametralnie obniży bezpieczeństwo podczas wypadku, gdyż dziecko w tym wieku powinno być nadal wożone tyłem. Na głowę i szyję dziecka będą działać zbyt duże siły i przy potencjalnie niegroźnym zderzeniu czołowym przy stosunkowo niskiej prędkości istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia, a nawet przerwania kręgosłupa szyjnego malucha. 

Abstrahując od tego, czy w odpowiednim momencie kupiliśmy odpowiedni fotelik, samo spełnienie tej normy homologacyjnej nijak nie określa poziomu bezpieczeństwa dziecka. Ktoś powie - "Foteliki z regulacją ECE R-44/04 są poddawane testom zderzeniowym." Owszem, ale są to obecnie mało wymagające testy. Przeprowadza się tutaj badanie zderzenia czołowego przy prędkości 50 km/h oraz uderzenia w tył pojazdu przy prędkości 30 km/h. Co z zderzeniami bocznymi? Nic, tutaj się ich nie przeprowadza. Co więcej, manekin testowy, który bierze udział w badaniu to stary manekin typu "P", który nie posiada zbyt dużej ilości rozlokowanych czujników, przez co pomiar przeciążeń jest ubogi w dane. Określone, maksymalne przeciążenia działające na manekin w czasie zderzenia również nie stawiają wysoko zawieszonej poprzeczki, co sprawia, że nawet najprostsze, marketowe foteliki są dopuszczone do handlu.

homologacja-i-size-testy-adac-2020 Homologacja UN R-129 (i-Size)

Norma i-Size pojawiła się w drugim dziesięcioleciu XXI wieku. Ma ona docelowo zastąpić poprzednią, opisaną wyżej normę ECE. Obecnie, obie regulacja obowiązują równorzędnie. 

Homologacja UN R-129 stawia większe wymagania przed producentami fotelików. Przede wszystkim, jej głównym założeniem jest rezygnacja z przedziałów wagowych na rzecz wzrostu dziecka. Te kryterium jest łatwiejsze w ocenie dla rodzica, więc istnieje mniejsze ryzyko nietrafionego, niedopasowanego fotelika dla swojej pociechy. Co istotne, nie mamy tutaj ścisłych ram, w które producenci muszą się wpasować konstruując swoje foteliki. Na rynku znajdziemy modele dla dzieci od 40cm do 75cm, ale też od 45 do 87cm, czy od 40cm do 105cm oraz od 100cm do 150cm. Określone limity wynikają tutaj z założeń konstrukcyjnych, metody montażu oraz kierunku przewożenia. Kolejnym istotnym założeniem jest obowiązek jazdy tyłem dla dzieci, które nie ukończyły 15 miesiąca życia. To nadal zbyt wcześnie, by po tym czasie wozić dziecko przodem, jednak jest to krok w dobrą stronę, by zwiększyć świadomość rodzica, że jazda tyłem jest najbezpieczniejsza dla dzieci. Zalecamy, by jak możliwie jak najdłużej przewozić tak swoją pociechę. 
Nowsza norma, którą jest "i-Size" zaostrza również wymagania dotyczące testów zderzeniowych, obligatoryjnych przed otrzymaniem prze fotelik tej homologacji. Podobnie jak w przypadku normy ECE, przeprowadza się tutaj testy zderzeniowe czołowe przy prędkości 50km/h oraz w tył pojazdu z prędkością 30 km/h, jednak dodano tutaj test zderzenia bocznego z prędkością 24 km/h. Co znamienne, manekin testowy to kukiełka typu "Q", czyli nowszy model, który w zależności od swojej wielkości, odpowiadającej dziecku w różnym wieku, może mieć aż ponad 50 czujników dynamometrycznych, bądź też ciśnieniowych. Mamy tutaj kilka rodzajów kukiełek: Q0 - odpowiadający wielkości noworodka, Q1 - roczne dziecko oraz analogicznie manekiny Q1.5, Q3, Q6 oraz Q10. 
Czy w związku z powyższym możemy powiedzieć, że fotelik z normą "i-Size" jest bezpieczny? Owszem, ale wszystkie modele z tą homologacją, według kryteriów oceniania są sobie równe, co w praktyce nijak ma się do prawdy. Stąd też narodziła się potrzeba niezależnych testów fotelików, którą świetnie spełniają niemieckie testy ośrodka ADAC.

ADAC-2020-testy-fotelikow Testy ADAC

Tak oto dochodzimy do meritum tego wpisu, czyli do testów fotelików przeprowadzanych przez niemiecki ośrodek ADAC. Czym jest ADAC? Sięgając do wikipedii >>ŹRÓDŁO<<ADAC (niem. Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) – niemiecki automobilklub zrzeszający ponad 17 milionów członków (dane z czerwca 2010 r.), w tym ponad 1,5 mln motocyklistów. Tym samym jest największym stowarzyszeniem motocyklistów i drugim automobilklubem na świecie, po amerykańskim AAA. Posiada w Niemczech 18 oddziałów regionalnych.
Na przestrzeni czasu, w chwili uregulowania zapisów homologacyjnych dotyczących przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych, ADAC jako jeden z pierwszych rozpoczął ich niezależne testowanie - rok rocznie od 2002 roku. Badania zwykle przeprowadzane są dwa razy w roku - seria wiosenna, której wyniki publikowane są w maju, oraz jesienna, gdzie oceny poznajemy w październiku. Oczywiście, wraz z postępem technologicznym, ośrodek sukcesywnie zmieniał specyfikację swoich badań. Obecnie obowiązujące standardy nie uległy zmianie od 2015 roku. W stosunku do lat poprzednich zastosowane kilka istotnych zmian oraz nowości, które dotyczyły zderzenia czołowego, zderzenia bocznego oraz modeli samochodów używanych w teście ekonomii.

 • W teście zderzenia czołowego zastosowano nową platformę (Volkswagen Golf VII).
 • Nowością były także „10-letni” manekin Q10 oraz czujnik obciążenia w obszarze brzucha „3-letniego” manekina.
 • Test zderzania bocznego dopracowano zgodnie z normą ECE-R 129 (i-Size).
 • Próby użytkowania i ergonomii zostały przeprowadzone w aktualnych modelach samochodów.

Na czym polegają testy ADAC przeprowadzane na fotelikach samochodowych?

Jest to złożona seria badań, w skład których wchodzą: testy zderzeniowe, mające 50% wpływu na ocenę ogólną, użytkowość / obsługę - 40% wpływu, ergonomię z 10% wpływem oraz badanie zanieczyszczeń oraz przetwarzania / czyszczenia - te dwa ostatnie testy są na zasadzie 0/1, albo się je zdaje, albo oblewa i wtedy fotelik oblewa całe badanie. Wynik podawany jest w skali punktowej:

 • 0.0-1.5: sehr gut - bardzo dobry
 • 1.6-2.5: gut - dobry
 • 2.6-3.5: befriedigend - satysfakcjonujący
 • 3.6-4.5: ausreichend - absolutne minimum
 • 4.6-5.5: mangelhaft - bardzo słaby

Dla czytelności użytkownika, przyjęło się przyjęcie ogólnej oceny w formie gwiazdek. Wynik 5 gwiazdek odpowiada ocenie sehr gut, 4 -gut itd. 

ADAC - Crash Testy

Przeprowadza się tutaj dwa rodzaje zderzeń: czołowe, przy prędkości 64 km/h oraz boczne z prędkością 50 km/h. Jak widzimy, są to zdecydowanie większe wartości względem obowiązujących norm homologacyjnych. W zależności od kategorii wagowej manekiny o różnych rozmiarach stosuje się w różnych sytuacjach zderzeniowych, aby jak najdokładniej symulować skutki wypadku dla dzieci w różnym wieku i wadze. Jeżeli fotelik posiada dwa kierunki przewożenia dziecka, to w ramach testów ADAC sprawdza się oba warianty. Dodatkowo testy odbywają osobno w pozycji siedzącej i leżącej fotelika, dla każdego kierunku RWF/FWF. Manekiny, biorące udział w badaniu to modele typu "Q", które opisaliśmy wyżej. Przypomnę tylko, że są to obecnie najbardziej zaawansowane technicznie kukiełki testowe. W wyniku testów powstaje raport, w którym znajdują się wyniki zmierzone czujnikami znajdującymi się w: głowie, na odcinku szyjnym kręgosłupa, klatce piersiowej, podbrzuszu, miednicy. Cześć czujników mierzy przeciążenia a w podbrzuszu mierzone jest ciśnienie. Dodatkowo każdy fotelik bada się wielokrotnie aby sprawdzić powtarzalność wyniku. Ilość danych jakie posiadają po badaniu każdego fotelika jest ogromna, niestety nie wiem w jaki sposób są przeliczane na wynik za bezpieczeństwo (boczne/czołowe). Wiemy natomiast jak różne rodzaje testów przekładają się procentowo na ocenę końcową jaką uzyskał fotelik, ta informacja jest dostępna na stronie ADACa.

ADAC - Obsługa, ergonomia, zanieczyszczanie oraz przetwarzanie / czyszczenie

W tych kategoriach poddane ocenie zostają takie kryteria jak prostota obsługi danego fotelika, ryzyko popełnienia błędu montażu, poziom komfortu dziecka, rodzaj materiałów oraz jakość pokrowców, przetwarzanie, czytelność instrukcji obsługi, wymagany wysiłek w celu konserwacji i czyszczenia oraz wymagana przestrzeń w pojeździe itp. Jest to część konsumencka, w ramach której osoby nie posiadające doświadczenia i wcześniejszej styczności z fotelikami dziecięcymi ocenia w/w aspekty. Dodatkowo, sprawdza się występowanie potencjalnie szkodliwych i niebezpiecznych dla dziecka substancji - czy to w tapicerce, czy w samej konstrukcji fotelika. 

Wynikiem całego procesu badań jest ocena ogólna. Jest ona przedstawiana w formie czytelnej tabelki, w której widnieją poszczególne noty za każdy rodzaj testu, jak i ocena końcowa. Badania niemieckiego ośrodka ADAC to doskonałe narzędzie, przy pomocy którego jesteśmy w stanie określić, który fotelik jest bezpieczniejszy, bardziej przyjazdy dziecku oraz czy jest on przystępny w codziennej obsłudze. 

TESTY FOTELIKÓW ADAC 2020 - zmiany

Od 2020 r. Zarówno wdrożenie testu, jak i ocena testu zostały dostosowane do najnowszego stanu techniki. Zmiany w teście oznaczają, że obecne wyniki nie są bezpośrednio porównywalne z wynikami z poprzednich lat. Testy referencyjne wykazały, że różnice nie są szczególnie duże, dlatego nadal można polecać „bardzo dobre”, „dobre” i „zadowalające” foteliki dziecięce z poprzednich lat.

Procedura testowa ADAC od 2020

Foteliki dziecięce zostały przetestowane pod kątem bezpieczeństwa podczas zderzenia czołowego z prędkością 64 km / h oraz zderzenia bocznego z prędkością 50 km / h. Płyta podłogowa pojazdu, na której od 2020 ADAC testuje foteliki to pięciodrzwiowe nadwozie VW Polo VI (Od 2007 do 2010 r - Opel Astra, od 2011 do 2014 - VW Golf VI, od 2015 do 2019 - VW Golf VII). Wartości obciążenia zostały określone dla każdego modelu fotelika z manekinami o różnych rozmiarach w pozycji siedzącej i spoczynkowej. Sprawdzono również przebieg pasa, regulację rozmiaru, stabilność fotela pojazdu, zagłówek, a od 2011 r. ergonomię fotelika dziecięcego (przestrzeń, pozycja siedzenia i zapotrzebowanie na miejsce w pojeździe). Obecne modele pojazdów (Ford Fiesta, VW T-Cross i Citroen Berlingo) są używane do oceny instalacji fotela. Ocenę ryzyka nieprawidłowego działania skorygowano, biorąc pod uwagę wyniki „Badania stosowania systemów ochrony dzieci” przez GDV (Gesamtverband der Deutschen Versicherungswirtschaft e. V.). Od 2011 r. wszystkie części, z którymi dziecko ma kontakt (tapicerka), zostały zbadane pod kątem szkodliwych substancji. W oparciu o test GS „Dyrektywa REACH” i Ökotex 100, zawartość WWA, ftalany, środki zmniejszające palność, związki fenolu, związki cynoorganiczne, barwniki AZO i metale ciężkie są badane i oceniane.

Kryteria oceny testu ADAC od 2020

adac-krtyteria-oceny-2020

Wiosenna runda testów ADAC - Maj 2022

Wyniki-wiosennej-rundy-testów-ADAC-2022

Ciekawsze, naszym zdaniem, wybrane foteliki z majowej rundy testów 2022

Modele dla noworodków: (wyniki podawane za parametr "bezpieczeństwo"):

Nuna-Pipa-System-Next-i-Size
 • Nuna Pipa Next System i-Size - nota "gut" przy zapięciu pasem, nota "gut" przy montażu na dedykowanej bazie ISOFIX
Cybex-Aton-B2-i-Size
 • Cybex Aton B2 i-Size - nota "gut" przy zapięciu pasem, nota "gut" przy montażu na dedkowanej bazie
Recaro-Avan-i-Size
 • Recaro Avan i-Size - nota "gut", zarówno przy montażu pasem, jak i przy montażu na dedkowanej bazie.


Podczas wiosennej rundy testów ADAC 2022 poznaliśmy wyniki kilku foteli dla niemowlaków. Najbardziej wyczekiwanym przez nas modelem był Nuna Pipa Next System, który jak do tej pory jest najlżejszym fotelikiem 0-13 kg z obtorową bazą. Dobra nota 4 gwiazdek to dobry wynik dla tego modelu. Poznaliśmy także poziom ochorny gwarantowany przez podstawowy model fotelika Cybex Aton B2 z kolekcji Silver. Tutaj również wynik na poziomie 4 gwiazdek. Nie zaskakuje wynik fotelika Recaro Avan - 4/5 gwiazdek. Na plus zaskakuje bardzo dobry wynik Maxi Cosi CabrioFix i-Size - bezpośredniego następcy modelu CabrioFix - progres z 3 gwiazdek do 5/5 możliwych.

Modele dla maluchów: (wyniki podawane za parametr "bezpieczeństwo"):

Cybex-Anoris-T-i-Size
 • Cybex Anoris T i-Size - nota "sehr gut". To pierwszy fotelik do jazdy przodem z maksymalną notą za bezpieczeństwo i w ocenie ogólnej.
Joie-i-Spin-Grow-Harbour
 • Joie i-Spin Grow i-Size - nota "befriedigend". Spodziewaliśmy się lepszego wyniku. Nota na poziomie 3 gwiazdek to rozczarowanie.
Nuna-Todl-Next-i-Size
 • Nuna Todl Next i-Size - nota "gut". Nuna Todl Next i-Size to kolejne siedzisko z serii modularnej Nuna Next System i-Size. Cieszy nas dobry wynik tego modelu.

Maxi-Cosi-Pearl-360
 • Maxi Cosi Pearl 360 - nota "gut". Nie doczekaliśmy się testów tego siedziska jesienią 2021 roku, więc poznaliśmy jego wyniki wiosną 2022. Pearl 360, siedzisko z serii modularnej z obrotową bazą Maxi Cosi otrzymało solidną, 4-gwiazdkową notę.

Maxi-Cosi-Mica-Pro-Eco
 • Maxi Cosi Mica Pro Eco i-Size - nota "gut". Mica Pro Eco to kolejna generacja fotelika obrotowego tej marki. W stosunku do poprzedniej wersji, poprawiono tutaj poziom ochrony, gdyż model ten otrzymał nie 3, a 4 gwiazdki za bezpieczeństwo.


Wśród foteli dla maluchów bezapelacynym zwycięzcą jest Cybex Anoris T i-Size. To pierwszy fotelik do jazdy przodem, który dzięki technologii wykorzystującej poduszkę powietrzną otrzymał maksymalną notę za bezpieczeństwo, jak i w rekomendacji ogólnej. Testom zostały poddane także foteliki z modularnych serii firm Maxi Cosi, Nuna, Recaro, czy Britax odpowiednio otrzymując notę 4 gwiazdek. Rozczarowuje trochę wynik modelu Joie i-Spin Grow, który otrzymał ocenę 3 gwiazdek. Szkoda, bo jest to jeden z nielicznych foteli obrotowych z zwiększonym limitem wzrostowym do 125 cm. Chicco Seat2Fit także otrzymał ocenę 3 gwiazdek, co w przypadku fotelików tej marki stało się chyba standardem w tej grupie produktowej. 

Modele dla starszaków (wyniki podawane za parametr "bezpieczeństwo"):

Britax-Romer-KidFix-M-i-Size
 • Britax Romer KidFix M i-Size - otrzymał notę "gut". 


Jesienna runda testów nie obrodziła w foteliki z ostatniej grupy produktowej. Przebadanych zostało raptem 3 modele, z czego najbardziej interesujący nas model to Britax Romer KidFix M i-Size z jego dobrą notą 4 gwiazdek. 

Jesienna runda testów ADAC - Październik 2021

ADAC-Jesien-2021

Ciekawsze, naszym zdaniem, wybrane foteliki z październikowych testów 2021

Modele dla noworodków: (wyniki podawane za parametr "bezpieczeństwo"):

Mima-izi-Go-X1
 • Mima iZi Go Modular X1 - nota "sehr gut" przy zapięciu pasem, nota "sehr gut" przy montażu na dedykowanej bazie ISOFIX
Britax-Romer-Baby-Safe-i-sense
 • Britax Roemer Baby-Safe 3/ Baby-Safe iSense - nota "gut" przy zapięciu pasem, nota "gut" przy montażu na dedkowanej bazie
Maxi-Cosi-Pebble-360
 • Maxi Cosi Pebble 360 - nota "sehr gut", zarówno przy montażu pasem, nota "gut" przy montażu na dedkowanej bazie.


Jesienna runda testów przyniosła satysfakcjonującą ilość testowanych fotelików dla niemowlaków. Nie zawiodły oczekiwania i mogliśmy poznać wyniki nowych, modularnych systemów z obrotową bazą marki Britax i Maxi Cosi. W obu przypadkach wynik nie jest zaskoczeniem i nadal utrzymywany jest zauważalny trend delikatnego spadku poziomu ochrony w chwili, kiedy fotelik montowany jest na dedykowanej bazie względem montażu samym pasem samochodowym.
Dodatkowo, testowany był także BeSafe iZi Go Modular X1 - tutaj w tapicerkach marki Mima, a także Graco Snugessentials, który dobrze poradził sobie w testach.

Modele dla maluchów: (wyniki podawane za parametr "bezpieczeństwo"):

Cybex-Sirona-SX2
 • Cybex Sirona SX2 - dobra nota "gut" zarówno za ochronę przy zderzeniach czołowych, jak i bocznych. Najlepszy wynik pośród wszystkich testowanych foteli obrotowych w tej rundzie.
Swandoo-Marie-3
 • Swandoo Marie 3 - fotelik otrzymał notę "gut", zacierając tym samym złe wrażenie modelem serii "2", który nie zaliczył testu ze względu na obecność substancji szkodliwych.
Avova-sperber-Fix
 • Avova Sperber-Fix - fotelik otrzymał notę "Befriedigend" na poziomie 2.6, czyli "liznął" się o notę "gut". To pierwsza obrotówka z limitem wagowym na poziomie 20kg, która posiada zaliczone testy ADAC.
Britax-Romer-Dualfix-i-Sense
 • Britax Roemer Dualfix iSense - fotelik otrzymał notę "gut"; To dobry wynik siedziska z serii modularnej Romer iSense. Co ciekawe, porównując jego wynik do modelu Dualfix M i-Size, na przykładzie którego zostął on zbudowany, zauważyć możemy delikatny spadek ochrony, zarówno przy zderzeniach czołowych, jak i bocznych.


Obrotówką jesienna runda testów ADAC stoi. Na 6 modeli testowanych dla dzieci do ok. 4 roku życia, wszystkich 6 było modelami z funkcją obrotu siedziska.

Najlepiej z całej "bandy" wypadł Cybex Sirona SX2 z nota na poziomie 1.8. Dobrze wypadł także Britax Dualfix iSense oraz Swandoo Marie III. Do grona 3-gwiazdkowych obrotówek dołącza Avova Sperber-Fix, która wyróżnia się limitem wagowym na poziomie 20kg przewidzianym na dziecko. 
Modelem, który nie zaliczył testów w tej grupie jest Osann Oreo 360 II z powodu obecności substancji DPHP, która może uszkodzić tarczycę oraz przysadkę mózgową.
Zastanawia brak badania fotelika Pearl 360 marki Maxi Cosi, który niestety nie został przebadany. 

Modele multigrupowe (wyniki podawane za parametr "bezpieczeństwo"):

Chicco-Seat-4-Fix
 • Chicco Seat4Fix - obrotowy fotelik 0-36kg, to nie mogło skończyć się dobrze, fotelik otrzymał notę "Genügend" (2 gwiazdki), ocierając się o poziom niżej za zderzenia czołowe
Nuna-Tres
 • Nuna Tres - model, który otrzymał notę "Befriedigend" (3 gwiazdki) za bezpieczeństwo, lecz w ocenie ogólnej otrzymał notę "Genügend" (2 gwiazdki)
Jane-Groowy
 • Jane Groowy - nota "Befriedigend" to ocena, jaką otrzymał ten model zarówno w przypadku zamontowanego nosidła dla niemowlaka i-Nest, jak i bez niego.


W jesiennej rundzie wyodrębniliśmy foteliki multigrupowe z dwóch powodów. Pierwszy, by wskazać fakt, iż norma ECE R-44 wybitnie przechodzi do lamusa - jedynie 4 z kilkunastu testowanych modeli nie posiada normy R129 (i-Size). 
Po drugie, wyraźnie widać iż skonstruowanie fotelika, który będzie odpowiedni zarówno noworodka, jak i dziecka kilku, kilkunastoletniego jest niezwykle trudne i niestety odbija się to na faktycznym poziomie ochrony.

Modele dla starszaków (wyniki podawane za parametr "bezpieczeństwo"):

Joie-i-Trillo-LX
 • Joie i-Trillo LX - otrzymał notę "gut". 


Jesienna runda testów nie obrodziła w foteliki z ostatniej grupy produktowej. Rodzynkiem jest Joie i-Trillo LX, który z notą "gut" za bezpieczeństwo jest obecnie najtańszym fotelikiem z nowa normą i-Size w swojej klasie, który ma dobrą ocenę w ADAC. Brawo Joie!

WYNIKI ADAC MAJ 2021 - kliknij w celu powiększenia

Testy-Maj-2021-ADAC-wyniki

Ciekawsze, naszym zdaniem, wybrane foteliki z majowych testów 2021

Modele dla noworodków: (wyniki podawane za parametr "bezpieczeństwo"):

Maxi-Cosi-Tinca
 • Maxi Cosi Tinca - nota "sehr gut" przy zapięciu pasem, nota "sehr gut" przy montażu na dedykowanej bazie Tinca Base
Peg-Perego-Primo-Viaggio-Lounge
 • Peg Perego Primo Viaggio Lounge - nota "sehr gut" przy zapięciu pasem, nota "sehr gut" przy montażu na dedkowanej bazie - świetny wynik, jak na rozkładany fotelik
BeSafe-iZi-Go-Modular-x1
 • BeSafe iZi Go Modular X1 - nota "sehr gut", zarówno przy montażu pasem, jak i przy pomocy bazy iZi Modular i-Size
  Niestety, fotelik w ogólnym rozrachunku nie zaliczył pozytywnie badania ze względu na naftaleny wchodzące w skład etykiet znajdujących się na foteliku. Uspokajając, te nie mają szkodliwego wpływu dla dziecka.


Foteliki dla niemowlaków to najbardziej liczna grupa przebadanych fotelików. Łącznie ADAC zbadał aż 15 modeli dedykowanych dla dzieci do ok. 1 roku lub do 1.5 roku życia. Ta ilość została w pewien sposób podwyższona przez testowanie wariantów zarówno w opcji zapięcia samym pasem
samochodowym, jak i w z wykorzystaniem dedykowanych baz ISOFIX. 
Na minut należy zaznaczyć tutaj fotelik Chicco Kiros i-Size, który nie zaliczył testów zderzeniowych z dedykowaną mu bazą, gdyż zwyczajnie się z niej wyrwał. 
Ciekawostką są foteliki BeSafe iZi Go X1 Modular, które nie zaliczyły testu ze względu na znalezienie na etapie testowania potencjalnie szkodliwych substancji. Słowo od producenta na ten temat >>LINK<<

Modele dla maluchów: (wyniki podawane za parametr "bezpieczeństwo"):

Swandoo-Marie-2
 • Swandoo Marie 2 i-Size - na wyniki testu tego modelu czekali chyba wszyscy. Ocena "gut" to dobra ocena. Smuci natomiast oblanie testu ze względu na obecność szkodliwych substancji. Według producenta problem tyczy się tylko jednego koloru.
Axkid-One-i-Size
 • Axkid One / Axkid One+ i-Size - fotelik otrzymał notę "gut" zarówno w wersji One, jak i One+. Szczególnie dobrze został oceniony za ochronę przy zderzeniach bocznych. 


W przypadku fotelików dla maluchów, a za takowe traktujemy foteliki do ok. 4-6 roku życia, na pewno gorącym tematem są wyniki dwóch w/w modeli. Na testy Swandoo Marie 2 czekał praktycznie każdy. Dobra nota "gut", otrzymana zarówno za zderzenia czołowe i boczne zaspokaja dosyć wysokie oczekiwania względem tego modelu. Niesmakiem pozostaje jednak negatywna ocena za "zanieczyszczenia". Sprawa ponoć tyczy się jednego koloru i ma być wkrótce rozwiązana przez producenta.
Drugim gorącym wynikiem są oceny modelu Axkid One i-Size oraz Axkid One+ i-Size. Oba warianty otrzymały odpowiednio notę "gut" za bezpieczeństwo. 
Dodatkowo, testowane były foteliki obrotowe: Peg Perego Primo Viaggio 360 oraz Osann Oreo 360. Pierwszy otrzymał notę "Befriedigend", a drugim także znaleziono potencjalne szkodliwe substancje.

Modele dla starszaków (wyniki podawane za parametr "bezpieczeństwo"):

Pallas-G-i-Size
 • Cybex Pallas G i-Size - otrzymał notę "gut". Jest to pierwszy fotelik z normą i-Size z zastosowaniem osłony tułowia, który otrzymał tak dobry wynik w badaniu. Fotelik z zakresu 76-150 cm.
Recaro-Tian-Elite-Select-Pacific-Blue
 • Recaro Tian Elite - model, który pomimo ogólnej noty na poziomie "Befriedigend" (3 gwiazdki) otrzymał ocenę "gut" za bezpieczeństwo. Jest to kolejny przykład fotelika multigrupowego 76-150 cm.
Cybex-Solution-S-i-Fix
 • Cybex Solution S i-Fix - dobra nota "gut" tutaj nie powinna nikogo dziwić - fotelik ten to bezpośredni następca wersji S-Fix, która także otrzymała bardzo dobre noty w tym badaniu.
Joie-Traver-i-Size
 • Joie Traver i-Size - otrzymał notę "gut" - pierwszy fotel Joie z normą i-Size w grupie 100-150 cm


ADAC w Maju 2021 przetestował zarówno kilka modeli multigrupowych, jak również kilka modeli 100-150 cm. W multigrupach, najlepszy wynik pod kątem bezpieczeństwa otrzymał model Cybex Pallas G i-Size. Jest to pierwszy przetestowany model z osłoną tułowia z normą i-Size, który otrzymał notę odpowiadającym 4 gwiazdkom w parametrze bezpieczeństwa. Rzutem na taśmę (nota 2.5) Recaro Tian Elite także zgarną 4 gwiazdki w tym parametrze. Najsłabiej, gdyż na poziom noty równej 3 gwiazdkom wypadł Britax Romer Advansafix M i-Size.

Cierpliwi będą nagrodzeni - doczekaliśmy się testów fotelika Cybex Solution S i-Fix. Jako bezpośredni następna modelu S-Fix kazał na siebie długo czekać, bo praktycznie rok. Nic nie szkodzi - kompensuje to dobrym wynikiem 4 gwiazdek z notą na poziomie 1.8. Dobrze wypadły także modele Joie i-Traver oraz Recaro Mako Elite 2.

WYNIKI ADAC MAJ 2020 - kliknij w celu powiększenia

testy-adac-maj-2020

WYNIKI ADAC PAŹDZIERNIK 2020 - kliknij w celu powiększenia

testy-adac-jesien-2020

Ciekawsze, naszym zdaniem, wybrane foteliki z testów 2020

Modele dla noworodków: (wyniki podawane za parametr "bezpieczeństwo"):

Nuna-Pipa-Next
 • Nuna Pipa Next i-Size (jeden z najlżejszych fotelików dla noworodków na rynku) - nota "gut" przy zapięciu pasem, nota "sehr gut" przy montażu na bazie Pipa Next Base
Joie i-Snug
 • Joie i-Snug i-Size - nota "sehr gut" przy zapięciu pasem, nota "sehr gut" przy montażu na bazie i-Base Advance
Maxi Cosi Coral
 • Maxi Cosi Coral - nota "sehr gut", zarówno przy montażu pasem, jak i przy pomocy bazy FamilyFix 3 i-SizePośród fotelików dla dzieci do ok. 4 roku życia, w testach z 2020 roku dominowały modele z opcją obrotu siedziska (foteliki obrotowe). Pośród najciekawszych na które chcemy zwrócić uwagę, tylko jeden z nich nie posiada tej funkcji. Bardzo pokrzepiające jest to, że każdy z nich umożliwia przewożenie dziecka tyłem w pełnym okresie używania. Wyniki najciekawszych modeli (podawane za parametr "bezpieczeństwo"):

BeSafe-iZi-Twist-B
 • BeSafe iZi Twist / iZi Twist B - (obrotowy w zakresie 180 stopni, tylko tyłem), wersja B wyposażona w wkładkę dla niemowlaków - nota "sehr gut"
BeSafe-iZi-Modular-X1-i-Size
 • EeSafe iZi Modular X1 i-Size + baza iZi Modular - (fotelik przepinany, siedzisko z bazy modularnej Modular X1, montowane w dwóch kierunkach jazdy) - nota "gut"
Britax-Romer-Dualfix-2R
 • Britax Romer Dualfix 2R (obrotowy w zakresie 360 stopni, do 18 kg) - nota "gut"
Joie-i-Spin-Safe
 • Joie i-Spin Safe i-Size (obrotowy w zakresie 180 stopni, tylko tyłem) - nota "sehr gut" - jedna z najlepszych średnich za bezpieczeństwo pośród fotelików dla dzieci w tej grupie wzrostowej
Maxi-Cosi-Mica
 • Maxi Cosi Mica i-Size - (obrotowy w zakresie 360 stopni, do 105 cm) - nota "befriedigend" - mocne rozczarowanie, liczyliśmy na zdecydowanie więcej
Nuna-Prym-i-Size-ISOFIX
 • Nuna Prym i-Size - (obrotowy w zakresie 360 stopni, do 105 cm) - nota "gut" - wyraźny progres w ochronie przy zderzeniu bocznym względem poprzednika Nuna Rebl Plus i-Size
Recaro-Salia-i-Size
 • Recaro Salia i-Size - (obrotowy w zakresie 360 stopni, do 105 cm) - nota "gut" - nowa, ulepszona wersja flagowego modelu marki, czyli Recaro Zero.1 i-Size
recaro-salia-elite-i-size
 • Recaro Salia Elite i-Size - (obrotowy w zakresie 360 stopni, do 105 cm) - nota "gut" - podobnie jak w przypadku podstawowej wersji, wariant Elite także bazuje na poprzedniku: Recaro Zero.1 Elite i-Size

Foteliki dla starszaków, czyli do 36kg. Tutaj najlepiej wypadły (wyniki podawane za parametr "bezpieczeństwo"):

 
 Cybex-Solution-Z-i-Fix
 • Cybex Solution Z i-Fix - (fotelik od 100 do 150 cm) - nota "gut" - jeden z najlepszych modeli w swojej klasie
Maxi-Cosi-kore
 • Maxi-Cosi Kore / Maxi Cosi Kore Pro (fotelik od 100 do 150 cm) - nota "gut" - oba warianty otrzymały najsłabszą ocenę 2.5 z przedziału ocen z rekomendacją 4 gwiazdek, wynik raczej rozczarowujący
 Maxi Cosi Morion
 • Maxi Cosi Morion (fotelik od 100 do 150 cm) - nota "gut" - tańszy model w ofercie producenta, średnia bezpieczeństwa na poziomie Kore / Kore Pro
 Romer-Advansafix-i-Size
 • Britax Romer Advansafix i-Size - (fotelik od 76 do 150cm, wewnętrzne szelki do 22 kg) - nota "befriedigend" - zaskakujący spadek bezpieczeństwa względem zeszłorocznego modelu Advansafix 4R
 Renolux-Olymp-i-Size
 • Renolux Olymp i-Size - (fotelik dla dzieci od 76 do 150 cm) - nota "befriedigend"
 Chicco-Fold-Go
 • Chicco Fold & Go i-Size - (fotelik od 100 do 150 cm) - nota "gut" - przeciętna wartość oceny 2.5 

21 Maja 2019 ośrodek ADAC opublikował wyniki wiosennej rundy testowej fotelików samochodowych. 

OAMTC-Testy-Maj-2019
W badaniu udział wzięło 31 fotelików. 23 modele otrzymały notę "dobry" - gut, oraz 1 "bardzo dobry" - sehr gut. 2 fotele oblały test otrzymując najsłabszą notę "nicht genügend".

Najszerzej testowaną grupą wagową były foteliki 0-13kg. Jest tak gdyż poszczególne modele mają po kilka rodzajów montażu: samym pasem samochodowym, bądź też przy pomocy dedykowanych do nich baz.

EDIT:

22 Października 2019 poznaliśmy wyniki jesiennej rundy testów. Przebadano 20 modeli. 12 z nich otrzymało notę "dobry" - gut, 4 notę "zadowalający" - befriedigend, a 4 fotele oblały test otrzymując najsłabszą notę "nicht genügend" - z powodu zanieczyszczeń w materiałach. 

Testy-2019-jesien

Ciekawsze, naszym zdaniem, wybrane foteliki z testów 2019

Modele dla noworodków: (wyniki podawane za parametr "bezpieczeństwo"):

Cybex-Cloud-Z-i-Size-Autumn-Gold
 • Cybex Cloud Z i-Size (wchodzący w skład serii modułowej Cybex Z) - nota "sehr gut" przy zapięciu pasem, nota "gut" przy montażu na bazie Cybex Base Z i-Size
Maxi-Cosi-Pebble-Pro
 • Maxi-Cosi Pebble Pro - nota "sehr gut" przy zapięciu pasem, nota "gut" przy montażu na bazie 3WayFix
Avionaut-Pixel-Black
 • Avionaut Pixel - nota "gut", zarówno przy montażu pasem, jak i przy pomocy bazy IQ (brawo Polska!)
Swandoo-Albert-i-Size
 • Swandoo Albert - nota "sehr gut" przy zapięciu pasem, nota "gut" przy montażu na bazie ISOFIX (Testy Jesień 2019)


Ciekawostką jest gondola Maxi-Cosi Jade zamontowana na bazie 3WayFix, która otrzymała notę "sehr gut". 

W grupie do 18kg znalazły się foteliki, które są ustawione tylko tyłem do kierunku jazdy, obrotowe oraz tylko przodem. Wyniki najciekawszych modeli (podawane za parametr "bezpieczeństwo"):

Cybex-Sirona-Z-i-Size-Passion-Pink
 • Cybex Sirona Z i-Size (obrotowy 360 stopni) - nota "gut"
Cybex-Sirona-Z-R-i-Size-Manhattan-Grey
 • Cybex Sirona Z R i-Size (obrotowy w zakresie 180 stopni, tylko tyłem) - nota "sehr gut"
Maxi-Cosi-Pearl-Pro-Marble-plum
 • Maxi-Cosi Pearl Pro i-Size (fotelik tyłem do 105cm z alternatywnym ustawieniem przodem od 84cm) - nota "gut"
Nuna-Norr-Caviar
 • Nuna Norr i-Size (obrotowy w zakresie 180 stopni, tylko tyłem) - nota "gut", jest to małe rozczarowanie, liczyliśmy na więcej
Romer-Max-Way-Plus
 • Britax-Romer Max-Way Plus (RWF tylko tyłem do 25kg) - nota "gut", jednakże ogólna ocena słabsza ze względu na trudniejszy montaż fotelika w samochodzie
Maxi-Cosi-TobiFix-Nomad-Grey
 • Maxi-Cosi TobiFix (przodem do 105cm) - nota "befriedigend", jednakże z powodu szkodliwych substancji fotelik oblał test otrzymując 1 gwiazdkę w nocie ogólnej
BeSafe-iZi-Kid-x3-i-size
 • BeSafe iZi Kid x3 i-Size (tylko tyłem do 105cm) - nota "sehr gut" za bezpieczeństwo (Testy Jesień 2019)
Joie-i-Spin-Coal
 • Joie i-Spin i-Size (obrotowy w zakresie 360 stopni, do 105cm) - nota "gut" za bezpieczeństwo (Testy Jesień 2019)

Foteliki dla starszaków, czyli do 36kg. W 2020 roku pojawiło się kilka modeli muligrupowych oraz tych, spełniających normę UN R-129/03 (i-Size) dla przedziału wzrostowego 100-150cm. Tutaj najlepiej wypadły (wyniki podawane za parametr "bezpieczeństwo"):

 
 Britax-Romer-Advansafix-IV-R-Air-Black Britax-Romer Advansafix IV R (fotelik 9-36kg przodem) - nota "gut"
Maxi-Cosi-Titan-Pro-Nomad-Black Maxi-Cosi Titan Pro (fotelik 9-36kg przodem) - nota "befriedigend"
 Britax-Romer-KidFix-III-M
 • Britax-Romer KidFix III M (fotelik 15-36kg przodem) - nota "gut"
 Gb-everna-fix-night-blue
 • GB Everna-Fix (fotelik 9-36kg przodem) - nota "gut", kolejny dobry wynik fotelika marki GB / Cybex (Testy Jesień 2019)
 Nuna-Myti-i-Size-Frost
 • Nuna Myti i-Size (fotelik z normą i-Size doo 150cm, wewnętrzne szelki do 19.5kg) - nota "befriedigend" (Testy Jesień 2019)
 romer-kidfix-2-s
 • Britax-Romer KidFix 2 S (fotelik 15-36kg przodem) - nota "befriedigend", obniżony wynik za bezpieczeństwo wersji dla dzieci powyżej 125cm, gdzie mogą one podróżować na samym siedzisku (słaba ochona przez zderzeniami bocznymi) (Testy Jesień 2019)

Legenda:
 • "sehr gut" - 5 gwiazdek, najlepszy wynik
 • "gut" - 4 gwiazdki
 • "befriedigend" - 3 gwiazdki
 • "genügend" - 2 gwiazdki
 • "nicht genügend" - 1 gwiazdka, najsłabszy wynik


Zainteresowanych odsyłamy do naszego wpisu na naszym blogu, gdzie opisaliśmy zasady oceniania fotelików przez ten ośrodek. Znajdą go Państwo pod tym linkiem >>LINK<<

Poniżej szczegółowe wyniki testów wszystkich przebadanych fotelików.

Testy ADAC 2019

https://www.bociek.eu/img/cms/Dni%20otwarte/0-13-360/Pipa-1000.jpg


Kontakt


Sklep BOCIEK
ul. Mikulczycka 1
41-800 Zabrze
Godziny otwarcia:
Pon - Pią: 10:00 - 18:00
Sobota: 10:00 - 14:00

Sklep stacjonarny:
+48 32 271 567 9
Sklep internetowy:

+48 500 193 552
+48 32 278 08 97
BOCIEK S.C.
NIP: 6482599262
REGON: 240440581[email protected]

Autor: Sklep BOCIEK